Ech, Jubileusz!
 
Martyna Węgrzyn
 
            „Gałczyński? Strzelecki!” Takimi słowami pożegnali nas prowadzący Galę Jubileuszową – Agnieszka Draus i Krzysztof Cyran, a chwilę później zabrzmiała kantata Marcina Strzeleckiego Ech, muzyka, napisana specjalnie na tę wyjątkową okazję – świętowania Jubileuszu 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Postmodernizm w pełnej krasie, bo i na poważnie: „Alleluja, exsultate, jubilate” zabrzmiało z serc uczniów śpiewających w chórze szkolnym „Pro Musica” i na jazzowo, z solową partią trąbki. Chór i orkiestrę poprowadził rektor Akademii Muzycznej w Krakowie – prof. Stanisław Krawczyński. Analogiczną różnorodnością wyróżnia się też Szanowna Jubilatka, która doczekała się przecież tak wielu pokoleń absolwentów! A wśród nich znajdują się wyjątkowe postaci, które uświetniły swoją obecnością i wzbogaciły swoimi talentami koncertowy kalejdoskop. Program koncertu wyglądał imponująco – od operowych perełek, przez popisowe partie solistów, aż po jazzowe trio i powroty do odległych miejsc, tam gdzie lubi się wracać, parafrazując słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego.
            Uroczystość rozpoczęła się od Fanfary Super 9, skomponowanej również na tę okazję przez Michała Pawełka. Tytuł nawiązuje do numeru, pod którym na „muzycznej” ulicy Krakowa – Basztowej – znajduje się Szkoła. Dla każdego, kto choć chwilę był w jej murach – miejsce bez wątpienia wyjątkowe. Do tego faktu odwołał się obecny Dyrektor PSM II st. prof. Stefan Wojtas, którego przemówienia mogliśmy wysłuchać na początku części oficjalnej Gali. Z wielkim wzruszeniem, radością i dumą wspominał lata spędzone w Szkole, początkowo jako uczeń, później pedagog a od 1991 roku także Dyrektor. Później zabrzmiało jeszcze wiele ciepłych i serdecznych słów, pełnych wielkiego uznania dla Szkoły jako miejsca goszczącego wybitnych pedagogów i mogącego się poszczycić znakomitymi absolwentami – wypowiedzianych przez Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego panią Lidię Skrzyniarz, przedstawiciela Centrum Edukacji Artystycznej panią wizytator Jolantę Chliszcz oraz przedstawicieli władz miasta. Po przemówieniach nastąpiła ceremonia wręczenia nagród i odznaczeń, wśród których nie brakowało medali za Długoletnią Służbę, medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis czy rozmaitych odznak honorowych.
            Część muzyczna obfitowała w wykonania o niezwykle wysokim poziomie artystycznym a rozpoczęła ją kompozycja Bartosza Kowalskiego Jubilate Deo na chór i orkiestrę, wykonana przez szkolne zespoły pod dyrekcją Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęski. Następnie w porywających interpretacjach arii z oper: Traviata G. Verdiego, Tosca G. Pucciniego i Napój miłosny G. Donizettiego wystąpili znakomici wokaliści – Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk oraz w duecie Jacek Ozimkowski i Jakub Pawlik. W świat zadumy, piękna i brawury przenieśli nas kolejni absolwenci, a także obecni uczniowie i pedagodzy: Beata Bilińska, grająca między innymi Etiudę-Obraz a-moll op. 39 nr 6 S. Rachmaninowa, wiolonczelista Michał Balas (przy fortepianie Monika Gardoń-Preinl) w popisowej Rapsodii węgierskiej op. 68 D. Poppera, flecistka Natalia Jarząbek (przy fortepianie Dominika Grzybacz) w utworze Hypnosis I. Clarke'a, wiolonczelista Bartosz Koziak (przy fortepianie Justyna Danczowska), prezentujący Rondo g-moll op. 94 A. Dvořáka, fortepianowy duet Zofii Satały i Jakuba Kuszlika z Danse Macabre C. Saint-Saënsa czy perkusista Wojciech Zieliński (przy fortepianie Marta Mołodyńska-Wheeler), grający w fantastycznym stylu swój ulubiony utwór The Golden Age of the Xylophone R. Eylesa i F. Werle'a. W świat jazzu wprowadziło nas trio Nikoli Kołodziejczyka z autorską kompozycją Kalarepa Man, natomiast w sentymentalną podróż zaprosił Zbigniew Wodecki, śpiewając Zacznij od Bacha i Lubię wracać tam gdzie byłem z gościnnym udziałem Anny Bugajskiej. Wspomnianą już jubileuszową kantatę poprzedził Koncert na klawesyn i orkiestrę H. M. Góreckiego w elektryzującym wykonaniu Elżbiety Stefańskiej, z towarzyszeniem szkolnej orkiestry pod dyrekcją prof. Stanisława Krawczyńskiego oraz Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14 F. Chopina zaprezentowane przez Marcina Koziaka, któremu również towarzyszyła orkiestra pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk.
            Wiele wyjątkowych momentów, wspomnień, myśli, radości i wzruszeń, zachwytów i głębokich przeżyć – towarzyszyło tym, którzy tworzyli i tworzą to Szczególne Miejsce, jakim jest Szkoła przy Basztowej 9. I wszystkie te chwile można było też uchwycić w słowach, które zostały powiedziane i w dźwiękach, które zabrzmiały podczas tego szczególnego koncertu. Muzyka – to ona nas łączy i to ona sprawia, że zawsze lubimy wracać tam, gdzie jest nasz muzyczny dom.

Polecamy