krzysztof cyran

Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Ukończył z wyróżnieniem dwa kierunki: gitarę na Wydziale Instrumentalnym w kl. prof. Janusza Sochackiego oraz teorię muzyki na studiach podyplomowych na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Tam też w czasie letnich kursów uczył się kompozycji u prof. Józefa Rychlika. Doktorat z teorii muzyki uzyskał na podstawie rozprawy na temat twórczości religijnej współczesnych polskich kompozytorów przygotowanej pod kierunkiem prof. Teresy Maleckiej.

Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie dydaktyczne. W Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Wł. Żeleńskiego – której ma zaszczyt być absolwentem - pracuje od 2010 r. Uczy przedmiotów ogólnomuzycznych: formy muzyczne, literatura muzyczna, kształcenie słuchu i zasady muzyki. W 2016 roku uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego. Od 2012 r. prowadzi również w krakowskiej Akademii Muzycznej zajęcia z przedmiotów ogólnomuzycznych oraz folkloru polskiego, improwizacji i aranżacji.

Oprócz dydaktyki zajmuje się działalnością publicystyczną, koncertową i organizacyjną. Pisał m.in. do portalu polskamuza.pl. i miesięcznika „Top Guitar”. Był głównym specjalistą w dziale promocji PWM. Ma na koncie solową płytę gitarową The Exclusive Guitar Club oraz udział w licznych projektach piosenkowych (m.in. Basia Stępniak-Wilk, Nina Stiller, Urszula Makosz, Ada Bujak). Współpracował także z Filharmonią i Operą Krakowską oraz PWST w Krakowie. Współzałożyciel krakowskiej grupy Folk For Freaks wykonującej nowoczesną muzykę etno. Wielokrotnie koncertował jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Europa, Liban, Oman, Kirgistan).
 
W 2010 zwyciężył w konkursie kompozytorskim na hejnał miasta Nowej Rudy (woj. dolnośląskie). Jego kompozycje ze zbioru Zwierzakolekcja były utworami obowiązkowymi na konkursie gitarowym dla dzieci w Rybniku. Otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecamy