Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo ROZUMIEM

W dniach 20-22 października 2017 odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych w latach 2017-2019, edycja projektu „Gradus ad Parnassum – Akademia Mistrzowskiej Pianistyki”. 

Projekt jest kontynuacją cyklu „Gradus ad Parnassum- sztuka edukacji pianistycznej” zrealizowanego wspólnie przez prof. Ewę Bukojemską oraz mgr Olgę Łazarską w latach 2013-14. Przeprowadzony wówczas wywiad wśród nauczycieli klas fortepianu, uczniów i absolwentów pokazał, iż istnieje ogromna potrzeba dokształcania, samorozwoju, a także wymiany poglądów i doświadczeń. Oprócz doskonalenia warsztatu solisty pojawiła się potrzeba opracowania i poszerzenia wiedzy w zakresie tak  istotnych zagadnień jak: metody pracy z małymi dziećmi, problemy repertuarowe, gra w zespole, czytanie a'vista, wprowadzenie elementów improwizacji, gra w duecie fortepianowym.

Obecna rozszerzona formuła projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i przywiodła do Krakowa blisko 200 nauczycieli fortepianu z całej Polski.

W ramach projektu odbyły się:

–          lekcje otwarte z prof. Ewą Bukojemską,

–          lekcje otwarte z prof. Ewą Pobłocką,

–          lekcje otwarte z prof. Katarzyną Popową-Zydroń,

–          warsztaty w zakresie kameralistyki fortepianowej z prof. Jerzym Marchwińskim,

–          w zakresie początkowego nauczania gry na fortepianie i na poziomie szkoły I st. lekcje otwarte z prof. Vierą Nosiną (Moskwa),

–          w zakresie improwizacji fortepianowej – warsztaty  prof. Davidem Dolanem (Londyn),

–          wykład nt. czytania a’vista wraz z prezentacja podręcznika - dr hab. Monika Gardoń-Preinl, dr Grzegorz Mania,

–          warsztaty w zakresie profilaktyki zdrowotnej poprowadziła mgr Jadwiga Śmieszchalska,

–          w zakresie Techniki Alexandra zajęcia odbyły się z  prof. Nelly Ben Or (Londyn)

W dwa kolejne wieczory miały miejsce wyjątkowe recitale:

–          recital stypendystów Fundacji Pro Musica Bona, wybitnie utalentowanej młodzieży wspieranej przez Fundację założoną przez dyrektora szkoły – Stefana Wojtasa, która była głównym współorganizatorem imprezy

–          recital fortepianowy Szymona Nehringa, finalisty ostatniego  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz laureata I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Tel Avivie w 2016r.

Dopełnieniem całości przedsięwzięcia stało się wydanie przez PWM – współpartnera projektu,  podręcznika do czytania nut a'vista, który został zaprezentowany i zarekomendowany  przez autorów – dr Grzegorza Manię i dr hab. Monikę Gardoń – Preinl podczas porannego spotkania 22.X. Publikacja już się ukazała, w razie zainteresowania zakupem, prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ważne informacje